طبق رویکرد موجود و برخی گفته ها، به احتمال قوی به زودی قرار است شایعه درست کنند که "آی انسانهای غافل جمهوری اسلامی! سفر ده روزه آیت الله خامنه ای به قم و رسیدگی به امور حوزه ها به این نیت صورت گرفته است که در عوض این کمکها بعد از این به ایشان بگویند "امام" و کل این قضیه و این همه هزینه و استقبال حکومتی به همین دلیل است".
اولا لفظ امام، یک لقبی که صاحب امتیازش جایی مثل حوزه علمیه باشد نیست! ثانیا این آیت الله شما برای ما سالهاست که "امام خامنه ای" ست، و برخی هم از بعد فتنه به ایشان با افتخار میگویند "امام خامنه ای"، "و لو کره الکافرون"! این شایعه طبیعتا به این جهت شکل گرفته است که لفظ "امام خامنه ای" را اولا حکومتی کنند و ثانیا دراز شدن دست بیعت "امت" به سمت "امام" را محو کرده و از حالت ارادت به تشریفات تغییر دهند. و آن را محدود به شهر قم و باز محدود به آخوندیسم کنند.
بیان این شایعه هرچند دور از عقل است ولی ممکن است برخی از مصلحت اندیشان را جهت دفع شایعه برآن دارد که در کاربرد لفظ "امام" برای ایشان احتیاط کنند. حالا اگر فردا شایعه کنند قصاص را همین آخوندها درآوردند و قبل از این نبوده، حکما همین ها باز کوتاه می آیند و احتیاط میکنند کسی قصاص نشود! با اینها هم کاری نداریم، خرجشان یک "چخه" است! ولی شبهاتی که این شایعه ذاتا دروغ ممکن است در اذهان ایجاد کند چند مورد است که اینجا به دو مورد رایج پرداخته شده:
۱. اینها میخواهند "امام خمینی" را کمرنگ کنند، یا به قولی از ایشان عبور کنند. چون لفظ "امام" انحصارا در اختیار "خمینی" می باشد.
ج۱. مگر به همین یک کلمه است؟! مگر بعد از رحلت ایشان، قاعدتا یک رهبر دیگر انتخاب شد، به منظور کمرنگ کردن ایشان بود؟! درست است امام خمینی در زمان غیبت یکی بود و مثل ایشان در تاریخ کم وجود دارد، (شاید وجود ندارد، ما چه میدانیم!) اما انحصاری کردن برخی از الفاظ علاوه بر آفت "حذف" آن لفظ، آن شخص را هم در بند همان کلمه و با از بین بردن مصادیق افعالی آن فرد، به یک چهره نوستالژی صرف و نهایتا یک قاب عکس تبدیل میکند. یعنی با این شایعه هم "امام" و هم "خمینی" به مرور زمان سانسور میشوند و بازار خاطره گویی بعضی ها هم داغ می ماند! ادامه دارد...
۲."امام"ویژه ائمه معصوم(سلام الله علیهم اجمعین) است و به کار رفتن آن برای غیر آنها درست نیست.
ج۲. اولا به کاربردن یک لفظ برای یک نفر همیشه به معنای سلب آن برای نفر دوم نیست. ثانیا قیاسی هم نیست. ثالثا مقامی هم نیست. یعنی با اطلاق کلمه "امام" به " امام خامنه ای" ما امامت ائمه معصوم (علیهم السلام) مخصوصا صاحب الزمان (ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا) را منکر نشده ایم، ضمن اینکه ایشان را با آن بزرگواران مقایسه هم نکرده ایم، و همچنین به این قائل نیستیم که ایشان هم رتبه با ائمه هدی هستند. ولی حتما ایشان را در طول ائمه و در همان جایگاه میدانیم و این همان "ولایت مطلقه فقیه" است. و تنها راه اجرای احکام اسلامی تشکیل حکومت اسلامی و تنها راه حکومت اسلامی در این زمان همان "ولایت فقیه" است. البته این یک ضرورت است.
۳. اینا همش بازیه تا سر مردم رو با این رنگ مذهب زدن به کارها گرم کنن و دهنشون بسته بشه و اونوقت خودشون کارشونو انجام بدن...
ج۳. دیشب اومدم خونه تون نبودی، راستشو بگو کجا رفته بودی...!!!
منشا تمام این شایعات و حرف و حدیثها اگر غرب و اسلام آمریکایی باشد از ترس و اگر داخلی باشد از حسادت است! الحمدلله که امت اسلامی نه تنها در ایران بلکه در شیلی(!) هم میداند بیعت او با "امام" آنقدر برای غرب و اسلام آمریکایی خطرناک است که حاضر است دست به هرکاری بزند تا این "بیعت" دیده نشود یا حتما از لنز دوربین آنها کج و ناخوانا دیده شود. جواب امت اسلامی در پاسخ این ترس و حرص و عصبانیت ضمن "بیعت" مجدد با "امام خامنه ای" همان کلامی است که از دهان آیت الله شهید بهشتی خارج شد: "ای آمریکا! از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر".